ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2024
ÎNSCRIS: 11.08.09
MAR-2024
Prieteni

Minunata Costa del Sol

Experienta mea de turist in Spania a fost destul de limitata: am vazut doar Madrid, Toledo  si Tenerife, asa ca mi-am propus sa indrept putin situatia si sa aleg spre vizitare Costa del Sol.

Am tot urmarit biletele de avion Wizz pentru Malaga, al caror pret nu voia sa scada deloc. Pana intr-o zi, cand s-au aliniat astrele si s-au activat “ciacrele” si am gasit bilete cu un minunat si nemaivazut pret de doar 90 euro/persoana (fara bagaje si locuri incluse), pentru luna martie. Le-am inhatat repede si am purces la organizare.

Experienta placuta a preturilor mici a continuat: 100 euro/noapte pentru cazare cu anulare gratuita, apartment de 3 dormitoare+living si doar 70 (saptezeci!) de euro pentru inchiriere masina, pentru toata perioada de 5 zile. La acest cost s-a adaugat suma de 140 euro, full insurance. Rezervarea am facut pe un aregator rent-a-car, la compania Record go. Am rezervat o Toyota hybrid, dar, pentru ca ne-au dat si optiunea inchirierii unui Jeep Renegade hybrid, l-am ales pe acesta, fiind mai spatios. Ne-au oferit gratuit si posibilitatea adaugarii unui al doilea sofer, dar nu a fost cazul. Preluarea si predarea masinii au decurs foarte rapid

Iata cum ne-am organizat experienta andaluza:

Ziua 1:

Frigiliana

orasul albNerja – oras turistic, plaje

Ziua 2:

Outlet Malaga

Malaga

Ziua 3:

Antequerra – orasel de munte, unde am vizitat o biserica cu un altar urias, construit si sculptat in lemn, ceva unic!

Palatul Alhambra si Granada

Ziua 4:

Torremolinos – statiune cu o faleza lunga, plina de turisti englezi si nordici, preturi foarte prietenoase

Mijas- orasel pitoresc, pe munte, cunoscut prin plimbarile cu magarusi si cu un mic, dar foarte interesant Muzeu al miniaturilor

Fuengirola – orasel turistic, cu influente maure (nu am ajuns la castelul Sohail), faleza si plaje frumoase

Marbella – statiune exclusivista

Ziua 5:

Setenil de las bodegas – satul alb, sapat in stanca

Ronda – orasel turistic, cu un canion si case construite spectaculos, Muzeul Coridei

Benalmadena – statiune cu faleza lunga si centru vechi, castelul Colomares

Dupa cele cateva zile petrecute in zona, pot spune ca, alaturi de Italia, am o noua tara preferata: Spania

Iata si cateva dintre motive:

- caldura, amabilitatea si seninatatea localnicilor

- siguranta turistilor

- preturile prietenoase (un sandvis+un suc sau un fruct = 5 euro, o masa cu fructe de mare sau peste+o bautura+tips=13-20 euro/persoana, o paella cu fructe de mare, pentru 2 persoane = 36 euro, benzina: 1.5-1.7 euro/litru, costuri la mancare in supermarket chiar mai ieftine decat la noi, fara taxe autostrazi, parcarile 0.3-1 euro/ora)

- mancare fabuloasa si vinuri deosebite

- plaje si faleze nesfarsite

- varietate si multitudine de obiective turistice; unele spectaculoase, prin influenta maura

- istorie si cultura impresionante

- infrastructura excelenta- curatenie si intretinere exemplara a drumurilor, autostrazilor, plajelor, falezelor, spatiilor verzi, parcarilor, strazilor pietonale- atmosfera relaxata si civilizata

Toate cele de mai sus, ofera o experienta completa si complexa turistica, greu de atins in alte tari

Trimis de Chloe in 05.05.24 00:14:04
Validat / Publicat: 05.05.24 15:13:05